petak, 30. rujna 2016.

PREDSTAVLJAMO: Vrtna bajka

Sredinom ljeta primile smo jedan simpatičan mail od gospođe Zdenke koja nas je pozvala da posjetimo njihovu 'Vrtnu bajku' koji se nalazi u Čepinu, malom mjestu pokraj Osijeka. Kako nas je poziv zaintrigirao, odmah smo pogledale facebook stranicu i uvjerile se da naziv u potpunosti odgovara onome što se može vidjeti iz fotografija! Pošto smo se u to vrijeme baš spremale na more, dogovorile smo dolazak za kraj ljeta, nadajući se da će nas vrijeme poslužiti i pokazati vrt u svoj svojoj ljepoti. Konačno, prije jedno dva tjedna, s jednom Majom manje i jednim mališanom viška, odazvali smo se pozivu i ostali oduševljeni onim što smo vidjeli. Dočekala nas je ljubazno cijela obitelj Matagić i od prvog trenutka smo se osjećali dobrodošlo, kao da smo ovdje već domaći! O uzbuđenju ovog jednog mališana što se prikrpio dolasku igrom slučaja i njegovom instant udomaćivanju ne moram ni pisati! ;) A što je 'Vrtna bajka'? 'Vrtna bajka' je prekrasno uređen obiteljski vrt, građen sa vizijom i ljubavlju do najsitnijeg detalja, tijekom niza godina. Mjesto je to gdje se uistinu možete opustiti i uživati u prirodi, diviti se svemu što je ova kreativna i vrijedna obitelj napravila svojim rukama, zastati, ostaviti brige i usporiti, baš kako poruka na ulazu piše! Što o ovom bajkovitom mjestu priča gospođa Zdenka pročitajte u nastavku! 


'Vrtna bajka počinje baš kao što počinje svaka druga bajka, s „bila jednom jedna“...





Bila jednom jedna slavonska oranica. Davne 1929. godine zasadiše zlatne ruke na toj oranici jedno stablo kruške. Pored kruške uskoro niknula i jedna malena slavonska kućica. Upijali su njeni zidovi brojne sretne trenutke, a kruška rasla hraneći se dječjom cikom ispod svoje krošnje. Nažalost, upamtila je kuća dobro i to jedno jutro po završetku II sv. rata kada je između njenih zidova zavladala potpuna tišina i praznina. Godišnja doba su se izmjenjivala u krošnji kruške koja je nastavila rasti, a godine su se izmjenjivale na zidovima kuće koja je u svojoj tuzi i samoći propadala. I prođe tako narednih 60 godina... I kako to u bajkama obično biva, nakon mnogo, mnogo godina sunce pravde zasja i korijenima svoje kruške vrati se jedna nova obitelj. Zidove tužne prošlosti odlučiše porušiti, a oko stare, tada  75-godišnje ljepotice Kruške, kao svjedoka povijesti, odlučiše ispisati svoju bajku sa sretnim završetkom. Ili bolje rečeno, bez kraja...







„Zasaditi vrt znači vjerovati u budućnost“ (Audrey Hepburn), samo je jedan od natpisa u našem vrtu, a znači da moramo vjerovati u snove, vjerovati u budućnost i znati da ništa u životu nije lako ostvarivo. Imali smo pred sobom potpuno prazno zemljište, jedno stablo kruške, svoj san, mnoštvo ideja, nimalo novaca i isključivo svoje ruke... A sada, nakon devet godina uloženog rada i još više uložene ljubavi, imamo svoju bajku!






Osnovna vizija i dizajn vrta na samom početku stavljeni su na papir. Imali smo zamisao oformiti vrt koji bi imao svoje zasebne „sobe“ s različitim vrtnim stilovima i neprimjetne prijelaze iz jednog u drugi kroz vrtna vrata, a te prolaze nam je s vremenom i sama priroda pomogla formirati kao da je baš znala što želimo. Tako sada imamo japanski vrt, mediteranski vrt, seoski vrt, cvjetni vrt...  Sva dotadašnja znanja o hortikulturi smo nadograđivali, sadili, griješili, presađivali, učili iz iskustva... To je jedan neprekinuti proces. 




Dok sam ja bila zadužena za veća dizajnerska rješenja, hortikulturu i male ideje koje daju dušu našem vrtu, suprug je sve moje zamisli provodio u djelo i on je zaslužan za sve građevinske,  arhitektonske i stolarske ideje. Sada nam oboma dodatne ideje nadolaze u hodu. U stvaranju vrta koristili smo prirodne i odbačene materijale, uglavnom stari biber crijep. Radovali smo se svakom novom listiću i naraslom centimetru. Paralelno s bujanjem našeg botaničkog vrta rastao je i naš ornitološki zoo vrt, jer suprug se bavi uzgajanjem egzotičnih i ostalih vrsta ptičica koje inače sudjeluju na brojnim izložbama.





Posla oko održavanja ima dosta i oboje sudjelujemo u tome, ali „radi ono što voliš i nikada u životu nećeš morati raditi“. Naš vrt je postao jedna zaokružena priča na čijem početku ponosno i dalje stoji kruška s početka priče, a u podnožju njenog stabla mala vilinska vrata. Prolaskom pored njih i koračanjem kroz vrt,  onaj tko gleda sa srcem vidjet će jedan bajkoviti svijet na svakom koraku. Na kraju vrta, odnosno priče nalazi se Kuća bake Eve koja čuva uspomenu na naše pretke s početka priče.'





Nas su nakon obilaska ove vrtne oaze u prekrasnoj, drvenoj sjenici čekale dvije prefine pite koje je naša domaćica Zdenka ispekla - jedna od čokolade i jedna od limuna - kao da već nismo dovoljno uživali! :) Klinci su imali Lego piknik pa smo mi odrasli mogli na miru popričati o nastanku 'Vrtne bajke', o motivaciji, trudu i veselju koje je Zdenka tako lijepo prethodno opisala.


Iako su vrt stvarali isključivo iz ljubavi i za svoju dušu, oduševljene onih koji ga posjete potaknulo je obitelj Matagić da otvore svoja vrata svima. Za sada planiraju napraviti od 'Vrtne bajke' seljačko domaćinstvo, odnosno izletište za sve one koji žele uz kavicu, sokić i jednu od njihovih pita provesti opuštajuće trenutke u prekrasnom ambijentu. Napominju da mogu organizirano primiti i veće društvance (oko 15 osoba) za višesatno druženje  uz roštilj, čobanac ili nešto treće, a mi potvrđujemo da je ovo mjesto idealno za proslave svih onih važnih trenutaka u životu, rođendana, diploma, zaposlenja, zaruka..., a ako upravo planirate vjenčanje, 'Vrtna bajka' će vam osigurati bajkovitu pozadinu za fotografiranje - divan način da i sami započnete svoju bajku!

Mi smo ovdje uspjele prenijeti samo mali dio atmosfere, a više informacija o 'Vrtnoj bajci' potražite na njihovoj facebook stranici preko koje se možete i javiti obitelji Matagić i dogovoriti termin ili jednostavno uživati u prekrasnim fotografijama i zanimljivim pričicama! Ako ste u blizini, ne propustite priliku da posjetite ovo divno mjesto gdje će vas dočekati srdačni i simpatični domaćini!

Što kažete? Zar nije divno? 
Da li postoji nešto slično u vašoj blizini?

Sunce nam je još tu, a vikend je pred nama pa iskoristite priliku i dogovorite posjet 'Vrtnoj bajci', nećete požaliti!

Pišite nam i uživajte u slobodnom vremenu! :)

Pozdrav od Maja i obitelji Matagić! 

ponedjeljak, 26. rujna 2016.

U KUHINJI: Ukiseljeni patlidžan u ulju


Iako ih obožavamo pohane ili punjene i zapečene, uvijek tražimo i smišljamo neke nove načine za pripremu patlidžana! Tako, kada nam se jede nešto na brzinu pravimo ukusnu, vegansku tjesteninu sa patlidžanima, kada imamo nešto više vremena pravimo namaz ili ajvar, a danas vam donosimo recept za kisele patlidžane u ulju! Na netu smo našli hrpu recepata za ovaj tradicionalni talijanski način spremanja patlidžana, a mi smo iskombinirale ovaj koji slijedi! 


Ukiseljeni patlidžani u ulju

Sastojci (za staklenku od 0,5 l):

500 g patlidžana
3 dl bijelog octa
1,5 dl vode
maslinovo ulje
sol
origano
češnjak

Postupak:

Patlidžane dobro operite, odrežite peteljku i narežite ih na trakice pa dobro posolite, stavite u cjedilo i opteretite s nečim teškim da puste tekućinu, a samim time i gorčinu! Ako želite patlidžane možete prethodno i oguliti, ali mi nismo! Ostavite na par sati ili preko noći. Kada su se patlidžani ocijedili, isperite ih pa pripremite ocat i vodu, otopinu malo posolite i stavite na vatru dok ne proključa, a zatim ubacite patlidžane. Kuhajte ih oko 2 minute pa skinite sa vatre i ostavite da se prohlade, a zatim dobro ocijedite. Patlidžane pospite sa malo maslinovog ulja i posipajte origanom pa sve dobro promiješajte. Ovako pripremljene patlidžane prebacite u čiste staklenke, ubacite koji češanj češnjaka (možete i koju suhu feferonku ako volite pikantno) i sve pritisnite kako bi stalo što više pa na kraju prelijte maslinovim uljem tako da svi patlidžani budu potopljeni! Ako ste dobro pritisnuli patlidžane u staklenku, ulja će vam trebati vrlo malo. Ostavite da stoji 4-5 dana nakon čega su spremni za konzumaciju! :) Staklenku nakon što je otvorena čuvajte u hladnjaku, a ako planirate pripremiti veće količine za zimnicu, staklenke prethodno sterilizirajte u vodenoj kupelji ili u pećnici.





U Italiji se ovo jelo obično servira kao sastavni dio hladnih predjela, tzv. 'antipasti' slijedova, a nama je ovakav patlidžan super ukusan u sendvičima te, kao i chutney od jabuke, odlično paše uz humusnamaz od leće i oraha ili svježi dimljeni sir. 

Što kažete? Kako vam se čini ovaj recept? 
Da li ste već pravili nešto slično?
Na koji način pripremate patlidžane za zimu?


Šaljite nam svoje recepte i uživajte u sunčanom početku novog tjedna!

Do idućeg posta, pozdrav od Maja



nedjelja, 25. rujna 2016.

TOP 5: Tutoriali # 50 (Kreativna jesen)

Sunčanu i toplu jesen volimo više od bilo kojeg godišnjeg doba, a iako i dalje slobodno vrijeme provodimo sa klincima vani (najčešće u Kukuruznom labirintu), već razmišljamo o onim hladnim i kišnim danima savršenim za ostanak u toplini doma i uživanje u kreativnim projektima! Upravo za takve dane odabrale smo nama pet naj tutoriala! Krenimo!

1. Iako smo do sada vidjele mnoge moderne verzije poznatog sata sa kukavicom, ova nas je posebno oduševila! Napravljen je od vune, materijala kojeg nikako ne bi povezali sa zidnim satovima, i bakrenih cijevi koje su danas tako popularne u uređenju interijera! Uputstvo za izradu potražite ovdje, a ako tražite još ideja kako napraviti sat, možda vam se svidi ova!
one dog woof

2. Volimo girlande i ukrasne zastavice! Lako ih je izraditi, prilagodljive su skoro svakom interijeru i daju neki poseban šarm prostorima u kojima se nalaze! Ako u vaš dom ne pristaju neke šarene i vesele, možda vam se svide ove jednostavne, a efektne, napravljene od prozirne folije na kojoj lako možete napisati motivacijski citat po želji ili bilo što drugo!
drawn to diy

3. Nemamo naviku obnavljati garderobu svake sezone već se trudimo malo osvježiti ono što već imamo! Tako na primjer možete od suknje napraviti pelerinu, malo modificirati stari vuneni šal, ukrasiti cipele resama ili ih jednostavno djelomično obojiti! Ovako ćete staroj i možda oštećenoj obući produžiti život za bar još jednu sezonu!
a beautiful mess


 4. Omiljeni modni dodatci u jesen su nam razne marame, a od nakita najčešće biramo nešto mekano i ugodno što se neće zapetljati u džempere i ostala pletiva! Već smo vam pokazale kako napraviti lijepu i toplu ogrlicu od gombica, a kako iskoristiti staru majicu i prstima isplesti jednu, pogledajte ovdje
repeat crafter me

5. I za kraj nešto za klince - malo drugačija kućica za lutke u čijoj izradi će mališani uživati jednako kao i u igri! Pustite mašti na volju i iskoristite materijale koje već imate kod kuće! Na taj način ćete naučiti klince da stvari gledaju drugačijim očima i razmišljaju kreativno! 
handmade charlotte

Što kažete? Kako vam se sviđa naš današnji odabir?
Što biste probali i sami napraviti?

Ako vam nije dosta, dodatnu inspiraciju potražite na oznakama 'tutoriali' i 'diy', dok vas postovi iz ove kategorije čekaju na oznaci 'top 5'! Vjerujemo da ćete pronaći nešto za sebe! ;)

Nadamo se da uživate u lijepom vremenu gdje god da ste! :)

Pozdrav od Maja



srijeda, 21. rujna 2016.

SKITAMO: Rt Kamenjak


Ovo smo ljeto kampirali u Medulinu i odlučili posjetiti rt Kamenjak koji se nalazi u blizini. Za posjet smo odvojili dva sata što nam se pokazalo prekratko za sve što smo tamo imali za obići pa smo se sljedeći dan vratili na cjelodnevni posjet!

Za one koji ne znaju, Kamenjak se nalazi na najjužnijoj točki Istre blizu mjesta Premantura 10-tak km od Pule i od 1996.g. je proglašen zaštićenim područjem u kategoriji značajnog krajobraza. Ovaj poluotok dugačak je oko 3.5km, a širok oko 1.5km pa ga možete obići i pješke i biciklom. Ulaz za automobile naplaćuje se 40kn dok je za bicikliste i pješake besplatno, ali ako ne biste išli autom pripremite se na neasfaltiranu i prašnjavu cestu na kojoj nema hlada pa ako idete s djecom možda je bolja opcija ići autom. Na ulazu nemojte zaboraviti uzeti kartu jer nema baš putokaza za sve pa ćete se s kartom bolje snaći! Postoji glavna cesta koja vodi do samoga kraja, a usput više skretanja koja vode na razne plaže, kafiće, mjesta za surfanje, mjesta za ronjenje, poučne staze i sl. Budući da je s nama bio jedan mali paleontolog, najprije smo morali posjetiti stazu dinosaura! Staza prolazi duž same obale i na njoj možete proučavati fosilizirane otiske stopala dinosaura koji su ovdje živjeli prije 90 milijuna godina!




Od ostataka izumrlih morskih organizama koji su živjeli u doba dinosaura nastale su okolne vapnenačke stijene koje čine divne plaže na kojima se možete nakon obilaska staze okupati i nastaviti dalje!



Sljedeće skretanje također nismo mogli zaobići jer smo morali posjetiti istarsku farmu kako bi naš mali čovjek vidio istarsko govedo! Osim istarskog goveda, na ovoj farmi nalaze se i ovce, koze, magarci i mali zečevi, a dok se djeca zabavljaju hranjenjem životinja vi možete nešto popiti i pojesti u restoranu koji jela priprema od svojih domaćih proizvoda ili se odmoriti na ležaljkama u masliniku, a na odlasku možete kupiti domaćeg sira i povrća!
Farma je okružena otvorenim travnjacima koji obiluju raznim biljnim vrstama među kojima su najznačajnije orhideje kojih ima čak 30-tak različitih vrsta i sve su zaštićene, a dvije su endemske.




Osim staze dinosaura, postoji još nekoliko poučnih staza idealnih za pješačenje, a za one aktivnije tu je i trim staza.

Brojna su skretanja za razne plaže i na koju god skrenete nećete pogriješiti, neke su pješčane, a neke stjenovite, ali zajedničko im je kristalno čisto more. Koliko je more čisto svjedoči i podatak da se ovdje viđaju i sredozemne medvjedice za koje znamo da obitavaju samo u najčišćem moru! Kamenjak je idealan i za ronjenje zbog bogatog ribljeg i biljnog svijeta koji nastanjuje njeno podmorje, a jedan dio namijenjen je i za surfanje pa ako volite ovakvu vrstu odmora Kamenjak je mjesto za vas! Mi smo se držali brčkanja i ronjenja u plićaku!

Ako ste umorni od razgledavanja i nešto bi pojeli ili popili, svakako preporučujemo da posjetite Safari bar koji je najveća atrakcija Kamenjaka pa se pripremite i na gužvu! Ovaj kafić/restoran na otvorenom nudi nekoliko vrsta pića i jela, ali ne čini ga atraktivnim gastronomska ponuda nego originalno uređen prostor u šašu i trski unutar kojih su smješteni mali bungalovi i mjesta za sjedenje te zabavni park za male i velike, a imate osjećaj kao da ste u divljini džungle! U sezoni je velika gužva pa preporučujemo da netko odmah stane u red za naručivanje dok drugi traže mjesto za sjedenje!

    






Odmah podno Safari bara nalazi se prekrasna plaža s pogledom na mali otočić sa svjetionikom iza kojega je nepregledno otvoreno more. Voda je malo hladnija nego na ostatku poluotoka, ali svakako se okupajte, a ima i dosta visokih stijena ako volite skakati!



Kako vam se čini Kamenjak? Mi smo se oduševili jer nemate osjećaj da ste u Istri kakvu znate nego u nekom potpuno drugačijem svijetu! Ako ste ljubitelj kampiranja, na Kamenjaku postoji i kamp koji se nalazi na prekrasnoj plaži s plavom zastavom!

Ako vas put nanese i Istru obavezno posjetite Kamenjak, još bolje malo izvan sezone ako ste u mogućnosti da izbjegnete gužve i još bolje doživite ovaj mali komadić raja!

Pozdrav od Maja