srijeda, 25. listopada 2017.

DIY: Pregača od kuhinjskih krpa


tea towel apron tutorial

Dugo nisam koristila pregaču prilikom kuhanja, ali nakon hrpe odjeće s koje više nisam mogla izvući fleke, konačno samo se opametila! Kupiti pregaču uz toliko 'recikliranih' materijala koji sjede u u radnoj sobi i čekaju svoj red činilo mi se suludo pa sam odlučila sašiti ju. Nakon što sam prevrnula ormar u potrazi za tkaninom koja se može iskuhavati, sjetila sam se kuhinjskih krpa koje sam dobila na poklon, a bilo mi je žao koristiti ih jer su mi baš bile lijepe! Za ovaj projekt trebalo mi je nešto manje od pola sata, a radila sam ga još prošle godine u ljeto kad je trebao biti objavljen u Mezze Magazinu. Na žalost, ovaj online časopis je prestao izlaziti zbog čega tutorial objavljujem ovdje.

tea towel apron tutorial

Potrebno:

2 kuhinjske krpe, 1,5 m  platnene trake, pribadače, krojački metar, mašina za šivanje ili igla i konac. 


Postupak:

Krpu koju ćete koristiti za gornji dio pregače postavite uzduž i naličjem prema vama pa zavrnite kuteve 3 puta prema sebi kao na fotki, učvrstite pribadačama i sašijte ravnim bodom uzduž ruba. 

tea towel apron tutorial


tea towel apron tutorial

Postavite drugu krpu tako da su duže strane gore i dolje, kraće bočno, a naličje neka bude okrenuto prema vama. Izmjerite i pribadačom označite sredinu na gornjem rubu krpe. Na drugoj krpi, izmjerite i pribadačom označite sredinu ruba koji se nalazi nasuprot rubu čije kuteve ste zavrnuli. Poklopite sredine, tj. pribadače dvaju krpa, tako da je gornja okrenuta licem prema Vama. Spojite rubove pribadačama pa sašijte spojnim bodom ili cik-cak bodom ako koristite mašinu za šivanje.

tea towel apron tutorial


tea towel apron tutorial


tea towel apron tutorial

Stavite pregaču na sebe pa odredite otprilike gdje želite da počinje širi dio pregače. To mjesto označite pribadačom. Okrenite lice ovako spojenih krpa prema vama, a zatim donju krpu preklopite na gornju prema gore sve do mjesta kojeg ste označili pribadačom! Pažljivo otkrijte preklopljeni dio gornje krpe koji se sad nalazi ispod donje krpe pa spojite rubove pribadačama kao na fotki i sašijte spojnim bodom ili cik-cak bodom ako koristite mašinu za šivanje. Isto ponovite i sa druge strane. Ovako ćete dobiti džep! 

tea towel apron tutorial

Izmjerite dva puta po 50 cm trake i izrežite. Jedan kraj trake zavrnite pa spojite pribadačom na kut šireg dijela pregače i sašijte, a drugi kraj samo zavrnite i sašijte kako se ne bi čijao! Isto ponovite sa drugom trakom koju ćete zašiti za drugi kut šireg dijela pregače.

tea towel apron tutorial
Izmjerite koliko trake vam treba oko vrata, izrežite pa rubove zavrnite i spojite pribadačom za kuteve gornjeg dijela pregače, iznad mjesta koje ste zavrnuli u prvom koraku! Sašijte traku za pregaču i gotovi ste! 


tea towel apron tutorial
Mi smo na pregači ostavile jedan veliki džep, a Vi ga ako želite možete podijeliti na dva ili više dijelova tako da ga prošijete! 

tea towel apron tutorial

tea towel apron tutorial
tea towel apron tutorial
tea towel apron tutorial

tea towel apron tutorial

tea towel apron tutorial
Od treće krpe koja je bila u setu, napravila sam pregaču za svog malog pomagača, ali kako on nije postao ništa susretljiviji po pitanju poziranja, zbog čega nemam završne fotke, tutorial će biti možda nekom drugom prilikom! Uglavnom, kod ovog projekta me najviše veseli što sam iskoristila nešto što sam već imala i tako izbjegla stvaranje potražnje za novim. Iako je većina uradi sam projekata na blogu slična, ovakve projekte naći ćete posebno izdvojene na oznaci 'recikliranje'!

Imate li naviku prije kupovine novih predmeta razmisliti o onome što već imate i možda naći
zamjenu za potreban predmet?
Da li ste već radili nešto slično?

Pišite i hvala što ste svratili! :)

Pozdrav od Maje <3

subota, 14. listopada 2017.

ČITAMO: Ružna petorka + Giveaway

Paketiću iz Ibis grafike se uvijek posebno razveselim, a kada se u njemu nalazi novo izdanje našeg omiljenog dvojca Julie Donaldson i Axela Schefflera, veselje je još veće! Oduvijek sam uživala u ilustracijama. Prvo su to bile slikovnica kada sam bila mala, a nešto kasnije pa sve do danas stripovi, zbog čega je, smatram, moja opsesija prema dječjoj literaturi u ovoj odrasloj dobi potpuno očekivana. Ima nešto posebno u crtežima namijenjenim djeci što me očarava. Bez obzira na priču koja se krije na šarenim stranicama, prvo me privuku ilustracije! Ako one ne odgovaraju mom osjećaju za lijepo, male su šanse da će završiti na polici u M.-ovoj sobi. Iako knjigu ne bi trebalo procjenjivati prema koricama, priznajem da je meni to prvi kriterij. Zašto? Zato što je kod slikovnica crtež jednako važan kao i tekst, on upotpunjuje priču, potiče raspravu i daje scenografiju. Do samog teksta obično dođemo tek kada je slikovnica već kupljena, što se može činiti kao lutrija, ali do sada vizualnom procjenom još nismo pogriješili!

U moru literature za one najmlađe, uvijek ću prvo izdvojiti i preporučiti slikovnice Julie Donaldson i  Axela Schefflera! Šašave i domišljate tekstove Julie prate genijalni crteži Axela u prepoznatljivom stilu, obojani žarkim bojama od kojih teško možete odvojiti pogled. Apsolutno savršena kombinacija koja se pokazala dobitnom i ovaj put! Nova slikovnica pod nazivom Ružna petorka, priča o pet najružnijih afričkih životinja, danima nam je bila u rukama. Čitali smo ju i proučavali, ostavljali na kratko i ponovo joj se vraćali. Jer, takve su slikovnice ovog dvojca, jednostavno vas opčine!

Iako namijenjena klincima, vjerujte da će i odraslima ova slikovnica ispuniti srce i zasuziti oči! Mališane ona uči pravim vrijednostima na način koji će im biti zabavan i lako razumljiv, a odrasle podsjeća da na svijet ponekad pogledaju kroz dječje oči kako ne bi u životu propustili ono što je uistinu važno. Način na koji je autorima pošlo za rukom da nešto što je u današnjem svijetu definirano kao ružno, upotrijebe da ispričaju prekrasnu priču o ljubavi je iznenađujuć i svakim čitanjem me iznova oduševi.

Osim što mališane uči (a odrasle podsjeća) da je uklapanje unutar okvira definicije ljepote u suštini nebitno, Ružna petorka će im otvoriti oči za ono što nije u prvom planu i potaknuti dublje promišljanje prije kategoriziranja prema uobičajenim predrasudama. Po meni, to su ključni momenti i, općenito, ciljevi roditeljstva - naučiti djecu da imaju otvoren um i srce, da budu tolerantni i ne generaliziraju, da odbace stereotipe kojima ih život uči i da ne donose zaključke o bilo čemu i bilo kome ishitreno znači naučiti ih da budu ljudi. Ova slikovnica će vam taj odgovoran i zahtjevan zadatak barem malo olakšati!

Kao što sam ranije napisala, iako je pouka koju nam Julia Donaldson i Axel Scheffler prenose jako ozbiljna, ova slikovnica je sve samo ne to! Veseli stihovi savršeni su za čitanje na glas, a šareni crteži savršeno dočaravaju afričke krajolike. Kao šećer na kraju (nakon što obrišete suze;)), dočekat će vas mala ilustrirana enciklopedija stanovnika afričke savane uz pomoć koje će vaši mališani moći upoznati i manje poznate životinjske vrste. Također, nešto što je mnogima bitno, papir koji je korišten za tiskanje ovih knjiga dobiven je iz stabala koja rastu u održivim šumama!


Nakon hvalospjeva autorima, posebno priznanje treba dati onima na koje često zaboravimo, a to su prevoditeljice i prevoditelji, u ovom slučaju Krešimir Krnic! Prevesti stihove i rime u duhu jezika bez da se izgubi originalna misao čini se kao nemoguća misija, a njima to ipak uspijeva svakim novim izdanjem! Izdavačka kuća Ibis grafika ne samo da ima sjajan tim, što se vidi na slikovnicama iz njihove naklade, već i zaista korektan odnos prema svojim kupcima zbog kojih često organiziraju darivanja, posebne akcije i popuste, pa su tako i ovom prilikom ustupili jedan primjerak Ružne petorke za darivanje!


Sve što trebate napraviti kako bi osvojili slikovnicu je:
  • lajkati Ibis grafika Facebook stranicu,
  • podijeliti fotku koju vidite ovdje ispod na svom Facebook profilu pod opcijom 'javno' (fotku ćete naći na Maje Zmaje blog Facebook zidu ili u albumu 'Timeline photos'),
  • ispod iste te fotke (ne ispod statusa!) ostaviti komentar u kojem ćete napisati koja vam je omiljena slikovnica Julie Donaldson i Axela Schefflera ili ako ih do sada niste čitali, koju biste najviše voljeli imati!
Jednu sretnu dobitnicu ili dobitnika biramo uz pomoć Random.org-a za 10 dana, dakle 24. 10. 2017., a o rezultatima ćemo vas obavijestiti putem Facebook-a!:)



Osim Ružne petorke u novoj, Ibis grafika web trgovini naći ćete brojne ilustrirane naslove za klince, ali i knjige za odrasle! Kako redovito imaju popuste i pogodnosti te organiziraju razna događanja, bilo bi dobro da ih popratite na Facebook-u, čak i ako ne planirate sudjelovati u nagradnom darivanju, jer ćete tako uvijek biti u tijeku! Ako ste iz Zagreba imate sreće jer su trenutno u tijeku i jesenske radionice za djecu uzrasta od šest do osam godina u organizaciji ove nakladničke kuće, čiji je cilj popularizacija dječje knjige i poticanje čitanja od najranije dobi, više o tome pročitajte ovdje! Također, ako vas zanima koje su nas se slikovnice najviše dojmile do sada, naše preporuke ćete naći na oznaci 'Čitamo'!

Da li ste već čitali Ružnu petorku? Kako vam se svidjela?
Volite li slikovnice Julie Donaldson i Axela Schefflera i koja vam je omiljena?
Koja je općenito slikovnica najdraža vašim klincima i koju bi nam preporučili?

Vama hvala što ste svratili i odvojili svoje vrijeme, a prijateljima iz Ibis grafike hvala na ovoj divnoj slikovnici i prilici da jednu darujem vama! :)

Pozdrav od Maje

utorak, 10. listopada 2017.

SKITAMO: Veli Lošinj

Iako sam na otoku Lošinju već ranije ljetovala, ove godine sam prvi put posjetila Veli. Malo, pitoreskno mjesto osvojilo me čim smo se spustili do lučice. Za razliku od Malog Lošinja, koji me se nije posebno dojmio (dok je mom suprugu divan), Veli Lošinj mi je djelovao smireno, dražesno i onako domaćinski. Nakon svih onih rijeka turista koji su preplavili Jadran ove godine, Veli Lošinj je bio pravo osvježenje. Znate onaj osjećaj kada ste negdje na moru i poželite da svi nestanu kako bi mogli doživjeti pravu ljepotu mjesta i sve one sitne detalje koji vam promaknu zbog gužve? E baš to je ovdje i moguće! Prazne uličice u kasno popodne omogućile su nam da se opustimo i uistinu uživamo u trenutku.

O Velom nisam ništa znala. Nisam gledala fotke na internetu niti istraživala što tamo treba vidjeti. Imala sam samo preporuke ljudi koje je očarao. Otišli smo na blef i dopustili da nas iznenadi. Kao što sam napisala ranije, prvo što me je oduševilo su prazne ulice, mir i tišina. Nakon gužve koja je vladala u kampu Čikat i u Malom Lošinju, ovdje smo imali dojam kao da smo sami na svijetu. Spustili smo se do samog centra mjesta koje se nalazi u lučici i bez problema našli mjesto u kafiću. Posluženi smo odmah, a ne pet minuta nakon što smo već zaboravili zašto smo sjeli i što smo htjeli naručiti. Kavu smo pili na rivi koju krase šarene, uske kuće s pogledom na brodice i u tih 20ak minuta se konačno nismo osjećali kao turisti na nekom stranoj planeti. 




Da obiđemo ovo mjestašce nije nas spriječilo ni 201 '...mene tako bole noge, zašto opet moram hodati...'. Popeli smo se do župne crkve sv. Antuna Opata i krenuli stazom koja je vodila uz rt Leva sve do lukobrana Rovenska. Plaža uz šetnicu je bila divna, more čisto, a na šetnici nije bilo skoro nikoga. Pomislili smo kako bi ovakva plaža bila idealna za potpuni užitak ljetovanja jednom kad mali gospodin bude malo stariji i stabilniji. Bilo je toliko lijepo šetati i gledati u more da sam jedva što i fotkala zbog čega vam i ne mogu najbolje dočarati Veli.





A što još vidjeti u Velom, ako vam bijeg od turističke vreve nije dovoljan? U uskim uličicama kriju se brojne raskošne vile i crkvice koje pričaju povijest ovog malog mjesta nastalog već krajem 13. stoljeća. Brojnost bogatih vila posljedica je proglašenja Velog Lošinja državnim klimatskim lječilištem krajem 19og stoljeća zbog čega je postao okupljalištem aristokracije i bogatog građanstva. Zbog povoljne mikroklime, u vrtovima vila uspjevale su brojne biljne vrste koje i danas krase Veli Lošinj. Povijest mjesta možete saznati ne samo lutajući uličicama već i ako posjetite Kulu čija je prvotna namjena bila štititi stanovništvo od učestalih gusarskih napada. Danas ona služi kao muzej i galerija sa stalnom izložbom koja prikazuje najvažnije dijelove iz života Velog Lošinja posebno ističući slavnu pomorsku i turističku tradiciju dok je dio izložbe posvećen i pronalasku antičke brončane statue Apoksiomena. 





Mi nismo posjetili Kulu, niti smo razgledali vile i crkve. Bilo nam je dovoljno uživati u ozračju i doživjeti ovo malo mjesto bez pritiska da vidimo što više turističkih atrakcija. Ponekad stvarno treba usporiti, ostaviti fotoaparat i mobitele bar na kratko i doživjeti trenutak, jer osjećaji su ono što će obojati sjećanja.

Da li ste već bili u Velom Lošinju? Kako Vam se svidio?
Što bi nam preporučili da posjetimo?
Da li se trudite obići što više kad ste prvi puta negdje ili vam to nije toliko bitno?

Voljela bih čuti, a ako vas zanima koja smo sve mjesta posjetili i kako smo ih doživjeli, skoknite na oznaku 'Skitamo'! :)

Hvala što ste svratili i ugodan ostatak dana vam želim! <3
Maja

srijeda, 4. listopada 2017.

RECENZIJA: Handmade by Buč mazalice

U jednom od prethodnih postova sam vam predstavila svoju priju koja ima salon za masažu Martina. Tada nam je predstavila ono što radi i 'pričala' nam o dobrobitima masaže za cjelokupni organizam. Da svoj posao shvaća ozbiljno govori i to što se konstantno trudi unaprijediti svoje znanje i vještine, ali i to što izradom domaćih mazalica od najkvalitetnijih sastojaka pokušava svojim klijentima pružiti vrhunski doživljaj! Upravo o tim 'Handmade by Buč' mazalicama će biti danas riječi! Ali vratimo se još malo na Martinu! Od zadnjeg puta kada je gostovala na blogu, Martina je postala fizioterapeut i aromaterapeut, a što je najvažnije njihova obitelj se pojačala za još jednog člana! Ponudu salona obogatila je wellness tretmanima (pa uz masažu možete dobiti recimo i peeling tijela) i dubinskom masažom tkiva koja sadrži elemente istezanja, antistress masaže i aromamasaže, a to sve radi uz pomoć proizvoda koje sama pravi!


Mazalice koje sada koristi u salonu je dugi niz godina pravila za sebe i svoju obitelj i za njihovu izradu koristi isključivo 100% prirodne sastojke koje nabavlja u specijaliziranim trgovinama. Trenutno u ponudi, Martina ima 3 proizvoda: maslac za tijelo, kruti losion za tijelo i šumeće kugle za kupanje. Ja sam isprobala maslac i losion jer, na žalost, kadu nemam pa mi šumeća kugla ne bi bila od puno koristi! ;) Proizvodi za kožu sadrže hladno prešane maslace i ulja: shea i kakao maslac, kokosovo, bademovo i maslinovo ulje, ulje vitamna E koji koži daje elastičnost, eterično ulje koje možete odabrati po želji ili ga izostaviti (moji primjerci su bili sa eteričnim uljem naranče) te vosak (samo u krutom losionu). I to je sve, ni traga konzervansima, umjetnim bojama i mirisima! Šumeće kugle za kupanje dolaze u različitim kombinacijama mirisa (naranča i limun, naranča i pačuli, geranij i vanilija...) i boja, obogaćene su kakao maslacem i kokosovim uljem, a pružit će vam pravi wellness ugođaj u svom domu kad god poželite! 


Čim sam otvorila posudicu sa maslacem osvojio me poznati miris jaffa keksa! Ne bilo koje kombinacije naranče i čokolade već baš jaffa keksa! Na žalost, na isprobavanje sam morala sačekati dok ne napravim fotke i priznajem da nije bilo lako izdržati do prvih sunčanih dana! :) Kada sam konačno uspjela isprobati maslac, oduševila sam se koliko se brzo upija, a kožu ostavlja mekom i svilenkastom već nakon prvog nanošenja. Kako inače sama pravim i koristim maslac za tijelo, znam da ih treba nanositi na vlažnu kožu jer se tako najlakše razmažu, najbrže upiju i najbolje hidratiziraju kožu, ali ovaj maslac se brzo upijao i kada sam ga mazala na suhu kožu ruku!

Osim za tijelo i kao kremu za ruke, maslac sam koristila i za lice jer sam bila sigurna u sastav. Koža lica mi je, iako dosta zahvalna, vrlo osjetljiva i pomalo suha pa stvarno ne mogu za njegu koristiti bilo što. 'Handmade by Buč' maslac na sreću nije imao nikakve negativne učinke, a koža je nakon uporabe ostala nahranjena i hidratizirana što sam do sada uspjela postići samo sa dva, isto tako handmade, proizvoda. Ovome u prilog ide i činjenica da mi je koža lica u zadnje vrijeme stvarno izložena vjetru i suncu jer većinu dana provodim vani! 

Idući na redu za isprobavanje je bio kruti losion u obliku pločice koja taman stane u dlan! Po mirisu i učinku je jednak maslacu, ali možda mrvicu jednostavniji za primjenu jer njime jednostavno istrljate tijelo, razmažete i gotovi ste u dva poteza! Ovo će, vjerujem, igrati ulogu samo onima najljenijim kao što sam ja, kojima i višekratno uzimanje kreme prstima predstavlja problem pa ako se prepoznajete, definitivno izaberite maslac! ;) Sastav krutog losiona je jednak sastavu maslaca uz dodatak pčelinjeg voska. I ne brinite, ako ste vegani, ne morate ostati zakinuti za užitak koji ova pločica pruža jer sve što trebate je zamoliti Martinu da vam kruti losion napravi u veganskoj varijanti sa sojinim voskom!
Kruti losion dolazi zamotan u celofan i papir i jednom kada ga otvorite trebat će vam podloga na koju ćete ga staviti! Za slučaj da vam nije praktično losion držati ovako kao ja na tanjuriću, poslužiti vam može i posudica za sapun! Ako se mene pita, losion u pločici je zgodniji za kod kuće, a maslac 'za u torbu', iako i krutu pločicu možete prebaciti u neku prijenosnu ambalažu! Ja sam recimo dio krute pločice prebacila u malu metalnu kutijicu i koristim ju za mazati usne!

Kao što sam napisala, kruti losion dolazi zamotan u celofan i papir koje možete odvojiti u kontejner za papirnati otpad, a maslac za tijelo sam dobila u plastičnoj kutijici iako to nije jedina opcija! Ako želite svoj maslac u staklenoj ambalaži, Martina će vam rado izaći u susret! Zar to nije super? Dakle postoji opcija za bilo koji prohtjev: ako ste vegani dobit ćete vegansku varijantu, a ako ste na 'zero waste' putu možete odabrati ambalažu koja je manje štetna za okoliš, plus birate sami kombinaciju eteričnih ulja koju želite! Uz sve ovo Martina u ponudi ima i poklon pakete koji se sastoje od maslaca za tijelo, krutog losiona i šumeće kugle za kupanje! Ako uz ovakav jedan paketić dodate i poklon bon za tretman po izboru u salonu Martina masaže, vjerujem da ćete postići pun pogodak i uistinu oduševiti dragu osobu kojoj je poklon namijenjen.

Moram priznati da se prema svojoj koži ne ponašam baš najbolje. Rijetko je mažem i njegujem jer sam lijena, ali od kad sam isprobala ove maslace jedva čekam da ih koristim, ne samo zbog njihovog utjecaja na kožu, već i zbog prekrasnog mirisa koji stvara osjećaj topline i udobnosti. Čak je i M. jednom prilikom kada je ušao u kupaonu, nakon što sam koristila maslac rekao: Mama ovdje nešto baš fino miriši na kekse! :) Da ne ispadne kako ja pričam bez veze, Martina je odlučila jednu osobu darivati maslacem od 50 ml i krutim losionom, a sve što trebate napraviti je:

I to je sve! Jednu sretnu dobitnicu ili jednog sretnog dobitnika odabrat ću uz pomoć Random.org-a za 10 dana, dakle 14. 10. 2017., do kada imate fore sudjelovati! :)

Svi oni koji ne misle da su sretne ruke i žele mazalice za sebe ili za poklon odmah, mogu se javiti Martini na Facebook stranici 'Handmade by Buč' ili putem istoimenog Instagram profila! Ako ste iz Osijeka i okolice 'Handmade by Buč' proizvode možete preuzeti u salonu, a ostali će ih dobiti poštom! :)

Da li ste već isprobali neki od ovih proizvoda ili bili kod Martine na masaži?
Kakvi su vam utisci?
Koristite li handmade proizvode za tijelo ili su vam ipak draži 'komercijalni'?
Što vam je najbitnije kod proizvoda za njegu kože?

Hvala vam što ste svratili i dopustili mi da vam predstavim ove mazalice, a ako sudjelujete u nagradnoj igri želim vam puno sreće! Martini također hvala puno na darovima! :)

Pozdrav od Maje