srijeda, 29. ožujka 2017.

ČUVAMO OKOLIŠ: Ekološki savjesna kupaonica

Kao što sam napisala u uvodnom postu nove kategorije 'Čuvamo okoliš', puno je načina kako smanjiti otpad koji proizvodimo u kućanstvima, a danas ćemo malo detaljnije o proizvodima koje koristimo za osobnu higijenu i njegu te njihovom utjecaju na prirodu! Kao i u slučaju brze mode koju je poželjno zamijeniti kupovinom rabljene odjeće i obuće, i ovdje postoje za okoliš manje štetne alternative. Sama nikada nisam koristila puno kozmetike pa mi prelazak na ekološki poželjnije verzije proizvoda nije teško pao, a ako mislite da bi vas potpuna promjena navika obeshrabrila, krenite malim koracima i postupno uvodite jedan po jedan proizvod, tek kad se naviknete na prethodni! Pri odabiru proizvoda za osobnu higijenu i njegu najvažnije je izbjeći što više jednokratnih proizvoda, a idući korak neka bude izbjegavanje ambalaže koja se ne može reciklirati, ali i plastične ambalaže! To nije uvijek lako, ali treba zapamtiti da je svaka promjena na bolje važna, ma kako mala ona bila! Također, moram spomenuti da proizvodi u ovom postu uz iznimku menstrualnih čašica koje sam dobila na recenziju, nisu sponzorirani, a mišljenja su moja i u potpunosti iskrena! Krenimo sa idejama kako napraviti male, ali važne promjene!


Četkica za zube 

Plastične četkice za zube zamijenite onim od napravljenim od bambusa, koji je najbrže rastuća biljka na Zemlji, a za svoj rast ne treba dodatno gnojivo niti navodnjavanje! Bambus četkice marke 'Hydrophil' naći ćete u BioRoot web shop-u, 100% su veganske, 96% biorazgradive i ekološki prihvatljive, a čekinje su napravljene od bio-plastičnog najlona koji nije napravljen na bazi nafte i ne sadrži BPA. I sama ambalaža je biorazgradiva pa ju možete baciti u kompost čiste savjesti! Nakon što četkicu potrošite, glavu sa čekinjama otkinite i bacite u ostali otpad, a ostatak četkice kompostirajte! Sa pastom za zube nisam imala sreće u pronalaženju za okoliš manje štetne alternative, a u izradu domaće paste za zube se ne bi upuštala jer je osnovna komponenta svih recepata koje sam našla soda bikarbona koja navodno može nagristi caklinu i oštetiti zube! Umjesto toga isprobala sam 'Helena Delirium' prirodnu pastu za zube, ali mislim da će mi trebati neko vrijeme da se naviknem na nju, iako okus nije ružan, samo je drugačiji od onog na što smo naučili! Za slučaj da imate neki dobar recept bez sode ili ako znate pastu koja se može kupiti u nekom drugačijem pakiranju osim tube, molim vas da mi javite! ;)

***Naknadno mi je ukazano na King Julio prirodnu pastu za zube koja je pakirana u staklenku tako da je i taj problem riješen! :) Hvala Ivi na informaciji! :)


Blazinice

Umjesto jednokratnih blazinica od vate koristite one napravljene od platna koje se mogu prati u perilici te koristiti iznova! Moj izbor su blazinice brenda '100 bofora' s kojima čistim lice i šminku! Kada ih iskoristim, jednostavno ih ubacim u prljavi veš i perem sa ostalim rubljem na 60 stupnjeva ili više. Za čišćenje lica koristim hidrolat lavande (u staklenoj špric boci) koji kupujem od jednog lokalnog OPG-a! Ako u blizini imate obiteljsko gospodarstvo koje se bavi uzgojem lavande, vjerujem da će vam izaći u susret i hidrolat vam sipati u staklene posude umjesto plastičnih! Uz hidrolat, jednom tjedno napravim piling lica pomoću ušećerenog meda, kojeg prije ispiranja ostavim kratko na licu kao masku, dok šminku skidam isključivo kokosovim uljem kojeg kupujem u staklenoj ambalaži ili kokosovim uljem sa kamilicom


Krema za lice 

Dugo nisam koristila ništa osim kokosovog ulja sa kamilicom, i to povremeno, ali sam ove zime odlučila da je vrijeme malo ozbiljnije uzeti njegu lica u obzir. Na preporuku vlasnice brenda prirodne kozmetike 'Helena Delirium', odlučila sam se za kremu za lice 'By the sheside' i nisam ni na tren požalila. Krema dolazi u maloj staklenci koja stane u svaku torbu, a osim za lice dobra je i za ruke, usne i grubu kožu! Dosta je masna, ali se jako brzo upija, a koža u trenu postaje baršunasta i meka. Prije nanošenja kreme, lice našpricam hidrolatom lavande, što olakšava razmazivanje i dodatno hidratizira kožu! Na ovaj način, za cijelo lice je stvarno dovoljno 'na vrh prsta' kreme o čemu govori i činjenica da kremu koristim svakodnevno već sigurno više od mjesec dana, a tek sam zagrebala površinu tako da vjerujem da ću ovo malo pakiranje imati jako dugo! Iako nemam zahtjevnu kožu, jako je loše reagirala na većinu krema koje sam ranije probala, tako da je ovo za mene pravo otkriće! 


Sapun za tijelo

Umjesto gela za tuširanje već duže vremena koristim sapun. U početku sam mislila da će mi sapun jako isušiti kožu, ali nije tako! Dobra stvar kod sapuna je što ako kupujete od malih proizvođača ili u 'LUSH'-u, možete u potpunosti izbjeći ambalažu! Ako niste vegani tj. ako nemate moralnih problema sa uporabom vune, moja preporuka je 'Kich Sapunich' sapun kugla u filcu koji stvara divnu pjenu i smanjuje se kako trošite sapun! Ostali 'Kich Sapunich' sapuni su potpuno vegan (osim jednog sa kozjim mlijekom) i ja sam s njima stvarno jako zadovoljna (uz sapune za dvonožna bića imaju sapune i za pse!). Piling za tijelo pravim od kokosa i kave, a za stopala od mente, ružmarina i morske soli!

Maslac za tijelo

Za njegu tijela koristim maslac sa lavandom koji sama pravim, kokosovo ulje ili shea maslac koji sam kupila u plastičnoj ambalaži, što i nije najidealnije rješenje ali jako dugo traje tako sam ipak smanjila količinu otpada koju bi proizvela da sam koristila kupovne maslace ili losione.

Dezić 

Dezić već godinama pravim sama, a recept možete vidjeti ovdje. Iako soda bikarbona koja se koriste u izradi dolazi u ambalaži koja se ne može reciklirati, jednu vrećicu sode bikarbone imat ćete cijelu vječnost ako ju koristite samo za pravljenje dezića! Ako znate da negdje ima sode bikarbone u papirnatoj ambalaži, molim vas da javite! :)


Šampon za kosu

Umjesto tekućeg šampona koristim kruti, tj. sapun za kosu i to 'Tinkturin' Limun & Lavanda! Prethodno sam probala neke krute šampone s kojima nisam bila pretjerano zadovoljna, ali ovaj mi potpuno odgovara! Dolazi u maloj kutijici sa limenim dnom i poklopcem te kartonskim stranicama tako da se sve može reciklirati! Ako u blizini imate 'LUSH' trgovinu, kruti šampon možete kupiti i bez ambalaže ili u malim limenim kutijicama koje su super zgodne za put! 


Suhi šampon 

Ako želite izbjeći nepotrebnu ambalažu, a ne želite se odreći spasa koji suhi šampon znači u trenucima kad jednostavno niste stigli oprati kosu, preporučujem vam da probate 'Helena Delirium' Hairy Fairy Dust prirodni prah koji dolazi u staklenoj ambalaži! Apsolutno savršen, upija masnoću i kosi daje volumen, a prekrasno miriši! Ja ga nanosim četkicom za suhi piling i dovoljno je super malo pa ćete jednu staklenku sa 50 g praha imati jako, jako dugo! 


Brijanje

Za brijanje sam dugo koristila višekratne britvice sa izmjenjivom plastičnom 'glavom'. Iako sam na taj način pravila manje otpada nego da sam koristila jednokratne britvice, nisam bila sretna sa činjenicom da se 'glave' ne mogu reciklirati! Zbog toga sam prešla na britvicu u koju se stavljaju metalni žileti koji se mogu reciklirati! Iako je mnoge strah koristiti takve britvice, treba samo biti malo oprezniji i sve će biti u redu! Ja nisam bila sigurna kako će ovaj eksperiment proći pa sam uzela jeftiniju, ali dovoljno kvalitetnu britvicu u kombinaciji plastike i metala (dolazi u paketu sa 5 žileta, sve skupa je bilo oko 30ak kuna). Za razliku od spomenute, britvice u potpunosti napravljene od metala moći ćete reciklirati, ali ćete za njih i izdvojiti puno više novca! Jedan žilet možete imati stvarno dugo jer se koriste oba brida, a unatoč tome što žileti dolaze upakirani u papirnati omotač i malu plastičnu kutijicu, i jedno i drugo se može reciklirati pa ste opet proizveli manje smeća nego koristeći britvice sa izmjenjivim glavama koje završavaju u običnom otpadu. Ako želite da vam britvica što duže traje, važno je da ju nakon uporabe rastavite, operete i osušite prije ponovnog sastavljanja i to je to! 


Menstruacija 

Umjesto jednokratnih uložaka i tampona, koristim menstrualnu čašicu koja se umetne u rodnicu i nakon što se napuni jednostavno ju ispraznite, operete i vratite! Takva čašica vam može, uz pravilno održavanje, trajati i do 10 godina pa kada u odnos stavite količinu uložaka/tampona koju bi za to vrijeme potrošili, odnosno količinu otpada koju bi na taj način proizveli pozitivan učinak ove odluke na okoliš postaje jasan kao dan! Iako se mnogim ženama od same pomisli na menstrualne čašice zavrti u glavi, druge ih smatraju revolucijom u intimnoj higijeni jer nema osjećaja neugodne vlažnosti kojeg vam ulošci pružaju, ne isušuju rodnicu, i nisu tretirane za zdravlje štetnim kemikalijama! Ja sam jedna od ovih posljednjih, iako mi je trebalo jako dugo da im dam šansu! To što sam se ja preobratila trebalo bi vam biti dovoljno da se odvažite! Ne zato što sam kompetentna, već zato što sam bila apsolutno uvjerena da je koristiti čašicu nemoguća misija, pogotovo jer su mi tamponi bili užas! Nakon puno nećkanja, na isprobavanje me potaknuo razgovor sa prijateljicom koja čašicu dugo koristi, jer  je skroz  drugačije kada vam to neko osobno kaže, nego kad pročitate na netu! Tek nakon što sam se na njen savjet uključila u Facebook grupu čija je svrha razmjena iskustava o čašicama i platnenim ulošcima, saznala sam koliko različitih vrsta čašica ima i kako odabrati pravu mjerenjem cerviksa te ispunjavanjem testa kojeg je sastavila jedna od administratorica grupe! Pošto su rodnice kod različitih žena različito građene, nekome će najbolje odgovarati tip 'INTIMINA Lily Cup', iznimno meke čašice jedinstvenog oblika i većeg volumena, bez oboda na vrhu (roza čašica na fotografijama ispod), dok će drugima najudobnija biti klasična čašica tipa 'Mooncup' sa jače izraženim obodom i rebrastim dnom što olakšava vađenje (prozirna čašica na fotografijama ispod) koja između ostalog ima i oznaku 'vegan'! 'Lily Cup' možete naći u ljekarnama i drogerijama, a 'Mooncup' u trgovinama 'Bio&Bio'. Više o ovoj temi te recenzije 'Lily Cup' i 'Mooncup' čašica vas očekuje uskoro, a moja preporuka je, ako razmišljate o korištenju menstrualnih čašica, da se svakako uključite u prethodno spomenutu Facebook grupu gdje ćete dobiti mnoštvo iskrenih informacija koje će vam olakšati odabir! Na istom mjestu pronaći ćete i višekratne, perive uloške, ako čašice ipak nisu za vas, i na taj način doprinijeti očuvanju okoliša!




Ako ste spremni donijeti neke pozitivne odluke i smanjiti količinu otpada koji izlazi iz vaših kupaonica, a na popisu niste našli alternative za neke proizvode koje koristite, savjetujem vam da prošvrljate po blogu gdje ćete naći hrpu recepata i tutoriala za domaću kozmetiku! Također, postove slične ovom naći ćete na oznaci 'Čuvamo okoliš'!

Što kažete? Hoćete li pokušati napraviti neke zamjene?
Koristite li već neki od proizvoda koji su manje štetni za okoliš?
Imate li kakvih savjeta ili preporuka?
Kakvo je vaše mišljenje o menstrualnim čašicama?

Stvarno bi voljela čuti vaše mišljenje o ovoj temi! :)

Hvala na čitanju i ugodan ostatak dana vam želim! <3
Maja

Broj komentara: 10 :

  1. Pozdrav! Zanima me gdje se moze nabaviti metalna britvica kod nas? ili je to samo s interneta? (:

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hej Paula, metalnu britvicu sam vidjela kod nas u Mulleru i mislim da je oko 300 kuna, možda nešto manje! Nadam se da sam ti pomogla! :)

      Izbriši
  2. Bok, draga Maja! Dok mališan spava čitam tvoj blog. I samo na brzinu odgovaram - koristimo iste četkice za zube! Od kremica ja koristim Gđica Ptica kremica (lavanda, a ponekad naranča i cimet). Savršeno je. Nakon kupanja njeno Sexy ulje, i njen Dezić (https://www.facebook.com/gdjicaptica/?fref=ts). Probala sam i kremicu Male od Lavande, od smilja, ali koristim je svega nekoliko dana pa ne znam kakva će mi biti. Zasad je ok :) Njen imam i hidrolas stolisnika, to ukradem mališanu, on ima ponekad izraženi dermatitis pa špricamo s time. Ima i ona pastu za zube,može se u dm-u kupiti, ali zasad nisam probala. Od sapuna koristim Sapunotekine, kao i losion za tijelo. Miriši božanstveno.
    E sad, ima pitanje u vezi suhog šampona. Moj mališan od dvije godine VRIŠTI kad mu se pere kosa. Bi li njemu mogla prati s tim suhim šamponom pa da izbjegnem vodu bar ponekad?

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hej hvala puno na komentaru i preporukama! Proizvode koje si navela još nisam probala jer su mi Helena Delirium i Kich Sapunich prostorno bliži pa mi je jednostavnije preuzeti nego naručivati, ali vidjela sam da svašta fino imaju! :) Što se tiče suhog sapuna, nisam sigurna da li je pogodan za mališane, najbolje da pitaš na Helena Delirium stranici za sastav, vjerujem da će ti vlasnica brenda znati bolje reći! Iako, suhi šampon u biti samo pokupi višak masnoće, a klincima se kosa ne masti tako kao odraslima i mišljenja sam da im kosu ni ne treba tako često prati...osim ljeti kad se valjaju u prašini i pijesku i kada se znoje više, al tu suhi šampon neće puno pomoći!:) Inače, apsolutno suosjećam što se tiče pranja kose, M. je do prije par mjeseci vrištao i bježao iz tuš kabine kad smo mu prali kosu, a ima 4,5 godine, tako da je to uvijek cirkus bio, ja sam ga morala držati dok mu je tata prao kosu! :)

      Izbriši
    2. Hvala ti puno, cujemo se uskoro.

      Izbriši
    3. Ma nema na čemu! Čujemo se! :)

      Izbriši
  3. Ovaj blog je tako otrkiće i osvježenje. :D Žao mi je što sam tek sad saznala za njega. Dovelo me traženje višekratnih proizvoda. Inače, od nedavno sam kročila na stepenicu više u životu i počela primjenjivati načela "zero waste" načina života iako ga je iskreno zovem "less waste" radije jer mislim da ne možemo danas u gradovima, usred zapadne konzumerističke civilizacije živjeti 100% održivo. Ali je ideal kojem možemo stremiti, pa se "zero" u nazivu na taj način može donekle opravdati. Da se vratim na temu - koristim od nedavno i višekratke blazinice za skidanje šminke (topla preporula za Lulapu brend iz HR), men.čašicu imam već godinu dana i potpuno mi je promijenila doživljaj mjesečnice na bolje, žilet sam izgubila još negdje početkom godine (kupljen na buvljak za 30 kn, tako je bio lepi) tako da ću morati kupiti novi - inače koristim plastičnu sa izmjenjivim glavama, ali me isto beskrajno muči i to malo otpada što stvaraju + pakiranje, višekratne men.uloške sam taman večeras naručila od šivalice, a proizvode uglavnom radim sama. Što se tiče kreme, ja ću uskoro kupiti Sapunotekinu Vitaminsku kremu jer dolazi u aluminijskoj tubi i jako je fina.

    Enivej - sodu bikarbonu možeš kupiti u rinfuzi (ponesi svoju teglicu) u zero waste trgovini Špeceraj na Svačićevom trgu u ZG. Alternativno, jedna kila sode bez aluminija od brenda Nutrigold dođe manje od 20 kn, evo i link. ;) http://www.tvornicazdravehrane.com/ducan/soda-bikarbona-1000g-nutrigold

    Pusa i sori na smoru očiju zbog kilometarskog posta :)

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Draga Mara, puno ti hvala na komentaru, jako mi je drago da ti se sviđa blog! Imaš pravo, korektnije bi bilo koristiti naziv 'less waste' jer'zero' je utopija, čak i da stvarno u kućanstvu ne proizvodimo ni trunke otpada, svojim životima itekako ostavljamo trag! Bez obzira na terminologiju, važno je da se trudimo i radimo koliko možemo, a ti vidim radiš stvarno puno! Na žalost, Zagreb mi je daleko, ali svakako ću svratiti u Špeceraj kad budem u posjeti metropoli, a Nutrigold sodu provjerim! Hvala na informacijama i na čitanju! Pozdrav!

      Izbriši
  4. Još nešto: za matiranje lica, suho pranje i izradu dezića TOOOPLE preporuke za aru prah. Ja ga kupujem u Bio&Bio u staklenci od 200 grama za 30 kn. https://www.biobio.hr/aru-prah-proizvod-26915/ Bolji od kukuruznog sto puta, a njega sam dugo koristila. Svilenkastiji i ne samo da više matira nego i zaglađuje, dok se sa kukurznim stvori brašnjasto-hrapavi sloj na koži koji ističe dlačice dok kosu (za suho pranje) čini manje ukočenom i mrtvom. ;)

    OdgovoriIzbriši

Voljele bi čuti vaše mišljenje!